FAQ – Najczęściej zadawanie pytania

Czym jest Projekt Indywidualny stworzony w BiuroPióro?

Jest to pełnowartościowy Projekt Budowlany służący do uzyskania Pozwolenia na Budowę oraz rozpoczęcia prac budowlanych. Składa się on z Projektu Zagospodarowania Działki, Projektu Architektoniczno-Budowlanego oraz Projektu Technicznego. Podzielony jest on na 3 etapy projektowe, aby proces twórczy w pełni odpowiadał oczekiwaniom przyszłych użytkowników.

Jak wyglądają etapy współpracy?

Etap I – wykonanie Układu Funkcjonalnego – analiza kontekstu i stworzenie uproszczonej koncepcji budynku na podstawie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wytycznych Zamawiającego stworzenie 2 wersji Układu Funkcjonalnego obejmującego linearne rysunki wraz z układem pomieszczeń i wskazaniem powierzchni pomieszczeń oraz widoki 3d  każdej kondygnacji. Dodatkowo stworzona zostaje uproszczona bryła budynku i uproszczone zagospodarowanie działki.

Etap II – wykonanie Projektu Koncepcyjnego – wykonanie finalnego układu pomieszczeń parteru i poddasza na podstawie wniosków z analizy etapu I. Przeważnie łączone są rozwiązania z każdej propozycji. Stworzone zostają szczegółowe rysunki linearne każdej kondygnacji wraz z rozplanowaniem kuchni, łazienek, mebli itd. Dodatkowo powstaje szczegółowy widok 3d każdej kondygnacji oraz realistyczne wizualizacje bryły budynku z zewnątrz oraz zagospodarowanie działki wraz z wyliczeniem wskaźników powierzchniowych.

ETAP III – wykonanie Projektu Budowlanego zgodnie pozyskanymi warunkami oraz zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie wniosków i ustaleń z poprzednich etapów. # egzemplarze projektu składane są do właściwego urzędu w celu uzyskania Pozwolenia na Budowę. 


Jakie są koszty dodatkowe?

Koszty związane z wykonaniem projektu oraz uzyskaniem Pozwolenia na Budowę ponosi biuro architektoniczne. Po stronie Inwestora pozostaje zlecenie i wykonanie mapy do celów projektowych oraz opinii geotechnicznej, z racji faktu iż najczęściej usługi te wykonywane przez lokalnych geodetów i geologów są poprostu najtańsze.

Czy praca na projekcie gotowym z przeróbkami będzie tańsza?

Oczywiście odpowiedź może być jedna: zależy od zakresu zmian… Generalnie można przyjąć, że projekt gotowy z przeróbkami i adaptacją to koszt 50- 80% kosztu projektu indywidualnego. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu będzie to projekt którego założenia powstały w oderwaniu od tej konkretnej działki i tych konkretnych potrzeb klienta, a przeróbki jedynie mogą nas zbliżyć do ideału. Jedynie całościowe spojrzenie prze doświadczonego architekta pozwoli w pełni odpowiedzieć na te potrzeby. Różnica w kosztach projektu indywidualnego w skali inwestycji jest pomijalna, a ogrom przewag nad projektem gotowym przygniatający.

Czy Projekt Budowlany można wykonać bez Projektu Technicznego?

Projekt na życzenie może zostać wykonać bez projektów branżowych, które do uzyskania Pozwolenia na Budowę nie są wymagane. Wykonanie tych projektów konieczne będzie do uzyskania zgody na użytkowanie po zakończeniu budowy.
Jest to zatem jedynie odroczone w czasie. Dlatego też większość projektów tworzymy wraz z projektami instalacji, co zapewnia pełną kontrolę i koordynację miedzybranżową i zdejmuje z Inwestora dalsze obowiązki względem prawa.

Co zawiera Projekt Techniczny?

Zawiera on projekt konstrukcji budynku, projekt instalacji elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacji oraz wskazuje połączenie instalacji budynku z istniejącymi sieciami i lokalizację urządzeń takich jak oczyszczalnia/ szambo, zbiornik na deszczówkę, pompa ciepła etc.

Czym wyróżnia się Projekt Indywidualny stworzony w BiuroPióro?

Podstawową przewagą nad projektami gotowymi jest stopień dopasowania projektu do działki, stron świata i potrzeb użytkowników. Asysta Architekta prowadzącego przez proces projektowy pomaga w doborze odpowiednich rozwiązań. W konsekwencji budynek nie tylko w pełni wykorzystuje walory konkretnej działki, jest atrakcyjny wizualnie, lecz także jest poprostu racjonalny kosztowo a i potrzeby użytkowników zostały zrealizowane na mniejszej powierzchni , co ma bezpośredni wpływ na koszt budowy i przyszłego użytkowania.

Jaka jest cena projektu?

Cena za projekt zależy przede wszystkim od wielkości budynku oraz w mniejszym stopniu od stopnia skomplikowania bryły. Generalnie im większy budynek, tym każdy m2 w projekcie tańszy. Realne kalkulacje +/- można znaleźć w zakładce cennik.

Co składa się na cenę projektu?

Na cenę projektu składa się obsługa projektowa i personalna, doradcza.
Proces projektowy obejmuje analizę działki i uwarunkować prawnych oraz badanie potrzeb inwestora i doradztwo w tym zakresie. Sam projekt, to 3- etapowy proces do momentu uzyskania Pozwolenia na Budowę, czasem poszerzony również o nadzory, czy projekt wykonawczy.

FAQ najczęsiej zadawane pytania - projekty architektoniczne, cenniki - Architekt Łukasz Pióro - Kraków

Kiedy otrzymam gotowy projekt?

Przygotowanie projektu trwa kilka tygodni, zazwyczaj około 10/12 do momentu złożenia do urzędu. Ustawowo urząd na wydanie decyzji przewidziane ma 65 dni, jednak należy zawsze doliczyć do tego czasu 2/3 tygodnie na uzupełnienia etc.

Dlaczego projekty gotowe nie są idealnym rozwiązaniem?

Projekty gotowe stworzone zostały w oderwaniu od potrzeb konkretnej rodziny, w oderwaniu od kontekstu konkretnej działki. Wymyślone zostały jako jak najbardziej uniwersalne, dlatego zawsze wymagają dostosowania i nigdy w pełni nie wykorzystają potencjału działki. Każda działka ma inny kształt, układ względem stron świata, wjazdu etc. Każda rodzina ma inne potrzeby i upodobania…

W czym zatem Projekt Indywidualny jest lepszy?

Proces projektowy pomyślany jest jako czas na wypracowanie idealnych rozwiązań w kontekście uwarunkowań konkretnej działki, potrzeb inwestora oraz planu zagospodarowania. Przedstawione w kolejnych etapach propozycje pokazują możliwości rozwiązań projektowych i estetycznych. Finalnie Klient otrzymuje idealnie dopasowany projekt wykorzystujący w pełni potencjał działki, jednocześcnie odpowiadający na potrzeby funkcjonalne i estetyczne.

Na jakim etapie możliwe są zmiany w projekcie?

Po przekazaniu ETAPU I, po jego analizie, przedstawieniu zalet i wad każdego z rozwiązań zmiany wprowadzane są do ETAPU II. Po wykoaniu ETAPU II, przedstawieniu szczegółowych rysunków i fotorealistycznych wizualizacji klient ma prawo do kolejnej tury poprawek, w zakresie nie zmieniającym wypracowanego układu funkcjonalnego, które z kolei wprowadzone zostaną do ETAPU III. Na etapie tworzenia ETAPU III – Projektu Budowlanego możliwe są niewielkie zmiany, które nie ingerują w konstrukcję budynku i nie zmieniają projektów branżowych które są już w trakcie opracowywania.

Proces projektowy w tej formie został wypracowany przez lata i mobilizuje obie strony do pełnego zaangażowania w celu stworzenia idealnego budynku. Oczywiście jeśli np. przekazane 2 opcje układu funkcjonalnego zupełnie rozminęły się z oczekiwaniami, lub wskazały błędy założeń wstępnych, to stworzona zostaje bezpłatnie następna wersja uwzględniająca uwagi. Jednak jest to sytuacja niezwykle rzadka, ponieważ zarówno klientowi i architektowi zależy na tym aby jasno przedstawić oczekiwania/ spełnić oczekiwania i już przy pierwszych próbach przeważnie pozostają przynajmniej główne założenia poddane dalszej modyfikacji.

Gdzie można zobaczyć więcej projektów BiuroPióro?

Więcej projektów można obejrzeć na dedykowanych profilach Pinterest i Facebook.

Kto stoi za pomysłem BiuroPióro?

Pomysłodawcą i założycielem BiuroPióro jest architekt Łukasz Pióro, o który więcej można przeczytać w zakładce „o Nas”.

Skąd wziął się pomysł na BiuroPióro?

BiuroPióro jest odpowiedzią na problemy związane z wyborem i doborem projektów gotowych oraz obawą o proces współpracy z architektem oraz o koszty związane z projektem indywidualnym. Przejrzyste zasady oraz dostępny online cennik zdejmuje z barków Inwestora obawę o ukryte koszty oraz zasady współpracy. Staramy się, aby zarówno proces projektowy, jak i zasady płatności były na tyle klarowne, na ile jest to możliwe, co wyróżnia Nas na tle konkurencji.

Czy kwota za projekt płatna jest w całości?

Płatność rozbita jest na 3 lub 4 etapy, odpowiednio za projekt budynku i projekt wnętrz. Wpłacany jest zadatek w wysokości 30% wartości zlecenia obejmujący wykonanie etapu I. Następnie faktury wystawiane są po wykonaniu kolejnych etapów i po uzyskaniu Pozwolenia na Budowę.

Z jakich materiałów, w jakiej technologii projektowane są budynki?

W projektach przyjęta jest technologia tradycyjna, murowana oraz drewniana konstrukcja dachu. Nie ma jednak przeciwskazań aby budynek został wykonany po wcześniejszej adaptacji w technologii częściowo lub całkowicie prefabrykowanej lub szkieletowej.

ETAPY

Proces projektowy

  1. Projekt koncepcyjny

    Rozwiązania i ustalenia na podstawie analizy układów funkcjonalnych, przedstawione w formie szczegółowych wizualizacji zewnętrznych budynku (proponowane materiały zewnętrzne, kolorystyka) oraz rzutów 3d każdej kondygnacji; Dodatkowo układ budynku na działce z wyliczonymi wskaźnikami powierzchniowymi i zagospodarowaniem terenu.

  2. Projekt budowlany

    Projekt budowlany zawiera wszelkie elementy wymagane do uzyskania Pozwolenia na Budowę Rysunki i opisy wykonane są w zakresie niezbędnym do budowy obiektu; Projekt budowlany składa się z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt technicznego, który to zawiera projekty konstrukcji i instalacji i można go wykonać dopiero przed oddaniem budynku do użytkowania.

  3. Projekt wykonawczy

    Projekt wykonawczy uzupełnia i uszczegóławia rozwiązania zawarte w Projekcie Budowlanym ponad to co jest wymagane prawem i może być przydatne w trakcie realizacji dla wykonawcy budowlanego; Obejmuje on m.in. rozwiązania nietypowe, detale architektoniczne oraz zestawienia ilościowe materiałów budowlanych, w tym np stali zbrojeniowej, czy drewna na konstrukcje dachu, co pomaga w wycenie ilościowej materiałów i zabezpiecza Inwestora przed nadużyciami.

  4. Nadzory

    Nadzór nad ekipą budowlaną obejmujący dojazd, omówienie i wyjaśnienie wszelkich niejasności związanych z pracami budowlanymi oraz dostarczenie niezbędnych rysunków i wskazanie konkretnych rozwiązań projektowych..

Chcesz podjąć z nami współpracę lub otrzymać indywidualną wycenę?
Odpowiedz na kilka pytań dotyczących Twojego PROJEKTU!