Dom Stodoła²

2 nowoczesne stodoły połączone w jeden prosty budynek na działce widokowej.

ROK
2023

POWIERZCHNIA
199m²

LOKALIZACJA
Gruszki (Brzezie)

Proste bryły nowoczesnej interpretacji lokalnej stodoły zostały przesunięte względem siebie i połączone na poziomie parteru.

01  

Koncepcja

Założeniem i marzeniem Inwestorów był dom składający się z 2 brył z dachem skośnym, o jak najprostszej formie.

Parterowy budynek składający się z 3 prostopadłościanów dzielących układ na 3 strefy funkcjonalne połączone doświetlonym przez sufit korytarzem. Forma podąża za funkcją.

Idealne rozlokowanie względem sąsiedztwa i stron świata respektuje również zastane drzewa, wprowadzając je niejako do wnętrza jako element zamykający korytarz z obu stron i widoczny poprzez duże przeszklenie.

Strefa dzienna otwarta od strony południowej na ogród i projektowany basen zewnętrzny wzbogacona została o surowe betonowe konstrukcje podkreślające horyzontalny charakter budynku i stanowiące konstrukcję pod ruchome zadaszenia tarasów oraz zadaszenie wejścia i wjazdu.

02  

Zagospodarowanie

Przepiękna lokalizacja na zboczu z pięknym widokiem na okolicę m.in. na Puszczę Niepołomicką obliguje do wykorzystania tego waloru. Niestety ekspozycja widokowa jest ekspozycją na północ, co z puntu widzenia energooszczędności wyklucza duże przeszklenia i zmusza do kompromisów. Największym wyzwanie okazało się ułożenie budynku tak, aby strefy funkcjonalne znajdowały się z odpowiedniej strony świata, a jednocześnie miały otwarcia widokowe. Po stworzeniu szeregu koncepcji funkcjonalnych obejmujących również ułożenie na działce, udało się stworzyć budynek prosty w formie, ułożony ścianami szczytowymi prostopadle do nachylenia, czyli na wschód i zachód, co zapewnia dobre wykorzystanie energii słonecznej w bilansie energetycznym. Prywatność została zapewniona poprzez odsunięcie się od sąsiada w dół stoku zbliżając się do granicy terenu o przeznaczeniu rolnym.

03  

Projekt

Projekt klarownie rozdziela funkcje poprzez ułożenie na działce i względem siebie nawzajem. Największym wyzwaniem było znalezienie kompromisu widok/ nasłonecznienie. Horyzontalny układ wschód- zachód zapewnia dobry bilans energetyczny poprzez ściany szczytowe. Jednocześnie zastosowano tylko 3 przeszklenia od strony północnej, okno widokowe w kuchni zostało pomniejszone, tak aby zapewnić widok jedynie na poziomie oczu osoby stojącej. Strefa dzienna została doświetlona od południa poprzez duże przeszklenia oraz 2 okna dachowe ponad otwartą klatką schodową.  Dodatkowo uzyskano 2 połacie dachowe od południa, które przeznaczone są pod instalację fotowoltaiczną. Dwa tarasy, jeden widokowy, drugi od południa stanowiący połącznie z mini warsztatem Inwestora dają możliwość korzystania z walorów otoczenia niezależnie od pory dnia.

Chcesz podjąć z nami współpracę lub otrzymać indywidualną wycenę?
Odpowiedz na kilka pytań dotyczących Twojego PROJEKTU!
Łukasz Pióro - architekt - biuro projektowe Kraków